2019 Participating Artists

Acrylics/Oils

Tracy Anderson
Norfolk, VA
website
Chandler Beatty
West Middlesex, PA
website
Jonathan Carraher
Camp Hill, PA
website
Nathanael Carroll
New Cumberland, PA
website
Fiona Collins
Largo, FL
website
Kenneth Cotlar
Ebensburg, PA
website
Joseph Grieco
New York, NY
website
Nihal Kececi
Washington, DC
website
Dawn Kinney Martin
Atlanta, GA
website
Michael Kraniski
Douglassville, PA
website
Ning Lee
Monroe, NJ
website
Kevin Liang
Brooklyn, NY
website
Lori Lupe Pelish
Niskayuna, NY
website
Christopher Lyter
Newport, PA
website
Laura Mark-Finberg
Pequea, PA
website
Ken Orton
Venice, FL
website
Ben Rader
Reeders, PA
website
Phill Singer
New Britain, PA
website
Barbara Spraul
Livonia, MI
website
Guanwen wu
Brooklyn, NY
2019 Top 10 Award Winner
2019 Top 30 Award Winner

Clay/Porcelain

Thomas Bothe
Washington, PA
website
Trista Chapman
Fredericksburg, VA
website
Michael Cho
Allentown, PA
 
Pamela Cummings
Harrisburg, PA
website
Todd Feazell
Cincinnati, OH
 
Kirsten Firlik
Red Lion, PA
website
Mark Fitzgerald
Dillsburg, PA
website
Jessica Greet
West Chester, PA
 
Luis Enrique Gutierrez
Wake Forest, NC
 
Lee Hazelgrove
Richmond, VA
website
Lana Heckendorn
Carlisle, PA
website
Jeremy Keller
Lewisville, OH
website
Selinda Kennedy
Muncy, PA
 
Christy Knox
Cummington, MA
website
Thomas Laudenslager
Coopersburg, PA
website
Tanya Leslie
Boones mill, VA
 
Christine Lush-Rodriguez
Fredericksburg, VA
website
Loren Maron
Ossining, NY
website
Karen Mckee
Pittsburgh, PA
 
Rodney Meyer
Waynesboro, PA
website
Sangjoon Park
Highland Mills, NY
website
Tom Radca
Port Washington, OH
 
Kevin Rodrigue
Spotsylvania, VA
website
Derek Rosenberry
Pottstown, PA
website
William Shearrow
Canton, OH
website
Adam & Sarah Spector
Canandaigua, NY
website
Stefani Threet
Philadelphia, PA
website
2019 Top 10 Award Winner
2019 Top 30 Award Winner

Drawings/Pastels

Peter Grimord
Bloomsburg, PA
 
Vera Kirilenko
Brooklyn, NY
website
Jeanette Leid
Denver, PA
 
Naomi Shanzer
Philadelphia, PA
website
2019 Top 10 Award Winner
2019 Top 30 Award Winner

Fabrics/Fiber

Suzanne Bruhn
Newmanstown, PA
 
Tonya Butcher
Goldvein, VA
website
Cindy Anne Ciarcia
Bristol, CT
website
Avril Clindinin
Irvington, NJ
 
Heather Cohen
Mocksville, NC
website
Niko Culevski
Mukilteo, WA
website
Ruth Davis
Dennisport, MA
 
Linda Doucette
Millville, PA
website
Lisa Green
New York, NY
website
Janey Harrington
Fredericksburg, VA
website
Leni Hoch
Glenmoore, PA
 
Noriko Iizuka
Allentown, PA
 
Sierra Krause
Allentown, PA
 
Carole Kyle
Hatfield, PA
website
Sue Lances
Venice, FL
website
Sharon London
Saugerties, NY
website
Jeanne Melillo
Norwalk, CT
website
Dinh Nguyen
North Wales, PA
website
Suzanne O'Brien
Cheektowaga, NY
website
Enid Kate O'Rourke
Manakin Sabot, VA
website
Martha Ressler
Hamburg, PA
website
Robert Stadnycki
Harrisburg, PA
website
David Warren
Rockford, MI
 
Mary Lynn Willard
Annapolis, MD
 
Kathleen Withers
Nisswa, MN
 
Jerry Yang
Dublin, OH
 
2019 Top 10 Award Winner
2019 Top 30 Award Winner

Leather

Connie Bates
New york, NY
 
Charles D'Onofrio
Danbury, CT
 
Jorge Gil
Richfield Springs, NY
 
Lilly Maniscalco
Bushkill, PA
website
Merrianne Nichols
Dover, DE
 
Brian Rosenbarker
East Petersburg, PA
website
Dean Santini
Vero Beach, FL
 
Frank Westfall
Syracuse, NY
website
Robert Zarcone
New Orleans, LA
website
2019 Top 10 Award Winner
2019 Top 30 Award Winner

Glass

Danielle Blade
Ashley Falls, MA
website
John Boyett
North Canton, OH
 
Katherine Cheetham
Oaklyn, NJ
website
Genevieve Geer
Philadelphia, PA
website
David Goldhagen
Hayesville, NC
website
Kathleen Hunt
Conway, SC
website
Toby McGee
Oklahoma City, OK
 
Janice and Rick Moore
Bryan, OH
 
Danny Polk
Bernville, PA
website
Randy Solin
Brattleboro, VT
website
Michael Thompson
Boones Mill, VA
 
Steven & Sherry Whorl
Leonardtown, MD
website
2019 Top 10 Award Winner
2019 Top 30 Award Winner

Miscellaneous

Jane Auciello
Sun City Center, FL
 
Jenn Avery
Lititz , PA
website
Sally Cates
Santa Fe, NM
website
Brian Delozier
Reading , PA
website
Don Kensinger
Mount Gretna, PA
website
Heather McGee
Oklahoma City, OK
 
Stewart Webb
Darlington, PA
website
2019 Top 10 Award Winner
2019 Top 30 Award Winner

Mixed Media

Lisa Arkus
Galeton, PA
 
Pauline Brown
New Cumberland, PA
 
Wayne Gao
Rowland Heights, CA
 
Chuck and Dianne Geier
New Lenox, IL
website
Kana Handel
Gainesville, FL
website
Richard Horner
Rimersburg , PA
website
Mary-Lynne Moffatt
Souderton, PA
 
Melanie Moore
Malden-on-Hudson, NY
website
Deborah O'Keeffe
Staunton, VA
website
David Pelish
Niskayuna, NY
 
Jean Perkinson
Cincinnati, OH
 
Tomas Savrda
Kent, CT
 
Kevin Scheimreif
Milton, PA
website
Donald Shelton
Factoryville, PA
website
Mia Sohn
Rochester, NY
website
Frederick Swarr
Mount Gretna, PA
website
Chan Wang
Philadelphia, PA
 
Heidi Wetzel
Easton, MD
website
Susan Williams
Fleetwood, PA
website
Susan Wolf
Toms Brook, VA
 
Xiao Xia Zhang Minich
Olmsted Township, OH
website
2019 Top 10 Award Winner
2019 Top 30 Award Winner

Paper

Marcy Bates
New Brighton, PA
website
Jupi Das
Blue Bell, PA
website
Margaret Herbener
Grove City, PA
website
Thomas Siciliano
Eden Prairie, MN
 
2019 Top 10 Award Winner
2019 Top 30 Award Winner

Photography

Dave Bazzel
Lititz, PA
website
Ray Becker
Lititz, PA
 
Steven Exley
Gainesville, FL
 
Paul Grecian
Millville, PA
website
Chris Gug
Fort Lauderdale, FL
website
Art Heim
State College, PA
website
Lorri Honeycutt
Austin, TX
website
Curtis Krueger
Wilmington, NC
website
Jeff Kuhlman
Columbus, OH
website
Ron Mellott
Bloomington, IN
website
Matthew Platz
Chippewa Lake, OH
website
Jay Ressler
Hamburg, PA
website
Michael Sandy
Allentown, PA
website
Cody Schultz
East Greenville, PA
website
Bill Snyder
Connellsville, PA
website
Jim Spillane
Edinburg, VA
website
Nicholas Wetzel
Malvern, PA
website
2019 Top 10 Award Winner
2019 Top 30 Award Winner

Printmaking/Graphics

Douglas Anderson
Lititz, PA
website
Laura Murdoch
Philadelphia , PA
website
Jay Wennersten
Carol Stream, IL
 
2019 Top 10 Award Winner
2019 Top 30 Award Winner

Sculpture

Zbigniew Chojnacki
philadelphia, PA
website
Priscilla Dahl
Downington, PA
website
John Wayne Jackson
Black Mountain, NC
website
Lorann Jacobs
Dallastown, PA
website
Curtis Jenney
Clearwater, FL
website
Don McCullough
Kissimmee , FL
website
Royal Miree
Birmingham, AL
website
Jonathan Rose
Franklin, TN
website
Bud Scheffel
Kingston, NY
 
Robert Wertz
Mechanicsburg, PA
website
2019 Top 10 Award Winner
2019 Top 30 Award Winner

Printmaking/Graphics

Marita Hines
Marietta, PA
website
Joe Jacobs
Dallastown, PA
website
Joanna Krasnansky
Bensalem, PA
 
Tracy Lizotte
Acton, ME
website
Keith Mountford
Yardley, PA
website
Mary Ann Neilson
Westport, CT
website
Andy Smith
Lititz, PA
website
John Stevens
Bird in Hand , PA
website
Margaret Thorn
Lititz, PA
website
2019 Top 10 Award Winner
2019 Top 30 Award Winner

Wood

Mark Bair
Audubon, NJ
website
George Balock
Lansdale, PA
website
Ed Bladen
Madison, IN
 
Gerry Boltz
Lebanon, PA
 
Toby Bouder
Liverpool, PA
 
Zachary Brosious
Watsontown , PA
website
Andy Costine
Tryon, NC
 
Victor Edwards
Monticello, FL
website
Robert Egee
Dublin, PA
website
Trisa Haisma
Mechanicsburg, PA
website
Dan Kepner
Harrisburg, PA
 
Michael Michaud
Bartonville, TX
website
Jim Reed
New Cumberland, PA
website
John Robson
Timberville, VA
website
RC Sanford
Strongsville, OH
website
Keith Schoonover
Smithsburg, MD
website
John Sterling
Millmont, PA
website
Bill Underwood
Denville, NJ
 
Luke Voytas
Kutztown, PA
 
Tony Zizzi
Carlisle, PA
website
2019 Top 10 Award Winner
2019 Top 30 Award Winner